Kupno mieszkania we Włoszech – formalności

Zakup nieruchomości we Włoszech

Marzeniem wielu jest kupno mieszkania we Włoszech. Procedury różnią się w zależności od regionu i rodzaju nieruchomości. Istnieje jednak kilka etapów, które są takie same. Przyszły właściciel nieruchomości we Włoszech musi je uwzględnić w swoich planach. Włoski system prawny w zakresie nieruchomości jest dobrze uregulowany. Zapewnia bezpieczeństwo transakcji, ale wymaga też odpowiedniego przygotowania.

Kupno mieszkania we Włoszech – etap początkowy

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej nieruchomości we Włoszech na sprzedaż. W tym celu często korzysta się z usług lokalnych agencji nieruchomości. Pomagają one bowiem w poszukiwaniach. Pośredniczą także w kontaktach z właścicielem. Po znalezieniu wymarzonego mieszkania niezbędne jest także sprawdzenie jego stanu prawnego. Notariusz przeprowadza szczegółową analizę dokumentacji nieruchomości. Weryfikuje czy mieszkanie we Włoszech ma uregulowany stan własności i nie jest obciążone hipoteką. Sprawdza także czy status domu zgadza się z planami miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

Umowa wstępna rozpoczynająca kupno mieszkania we Włoszech

Kolejnym etapem jest podpisanie wstępnej umowy kupna. Określa ona cenę, harmonogram płatności oraz ewentualne dodatkowe zobowiązania stron. Kupujący zazwyczaj wpłaca zadatek. Wynosi on od 10% do 30% wartości nieruchomości na Sardynii. Zadatek stanowi zabezpieczenie transakcji. W przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego, kupujący ma prawo żądać zwrotu kwoty dwukrotnie wyższej. Natomiast jeśli to kupujący rezygnuje, traci wpłacony zadatek.

Codice fiscale i konto w banku

Następnie należy uzyskać włoski numer identyfikacji podatkowej, czyli codice fiscale. Można go uzyskać w urzędzie skarbowym we Włoszech. Ewentualnie za pośrednictwem konsulatu włoskiego w kraju zamieszkania. Konieczne może być również zaangażowanie tłumacza. Pod warunkiem, że kupujący nie zna języka włoskiego.

Zakup nieruchomości we Włoszech wiąże się z koniecznością otwarcia konta bankowego w lokalnym banku. Ułatwia to bowiem realizację płatności związanych z transakcją i późniejszym utrzymaniem nieruchomości.

Podpisane aktu notarialnego

Ostateczne przeniesienie własności następuje w momencie podpisania aktu notarialnego. Odbywa się to w obecności notariusza. Akt ten sporządza się w języku włoskim. Notariusz odczytuje go stronom, wyjaśniając wszystkie kluczowe zapisy. Podpisanie aktu kończy cały proces. Dom we Włoszech jest oficjalnie zarejestrowany na nowego właściciela w odpowiednich rejestrach gruntowych i hipotecznych.